Dziś jest środa, 27 stycznia
Imieniny Angeliki, Przybysława, Ilony

Szczepienia na koronawirusa. Pilny komunikat dla Polaków od premiera Morawieckiego, czy będzie to obowiązkowe?

1.11.2020
0

Czy i kiedy będzie dostępna na rynku szczepionka na koronawirusa? Wielu Polaków obawia się, że przyjęcie preparatu może być obowiązkowe. Co na ten temat mówi premier Mateusz Morawiecki? Znamy jego najnowsze stanowisko.Od dłuższego czasu mówi się, że w obecnych czasach zagrożenia koronawirusem ulgę całemu światu przyniosłoby wynalezienie skutecznej szczepionki na SARS-CoV-2. Szacuje się, że w obecnej chwili na wszystkich kontynentach pracuje nad nią aż kilkadziesiąt różnych zespołów eksperckich.

Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę koszty finansowe i ludzkie, jakie ponoszą poszczególne państwa w związku z pandemią. Media codziennie donoszą o nowych ofiarach. Tylko wczoraj według oficjalnych statystyk zmarło ponad siedem tysięcy osób na całym świecie, a pół miliona ludzi dowiedziało się, że jest nosicielem groźnego patogenu.

Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował, że prawdopodobne jest pojawienie się skutecznej szczepionki już w połowie stycznia 2021 roku. Miałaby ona być dostępna w pierwszej kolejności dla seniorów i służb sanitarnych. - Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki już w styczniu dla wszystkich tych, którzy ich najbardziej potrzebują - dla ludzi starszych i służb medycznych - poinformował szef rządu.

Jak dodaje, nie są planowane przymusowe szczepienia, czego do tej pory wielokrotnie obawiali się niektórzy Polacy. - Szczepienie będzie na zasadzie dobrowolności - podkreśla M. Morawiecki.

Co ciekawe, już wcześniej rosyjski rząd chwalił się odkryciem szczepionki na COVID-19. Rosjanie zarejestrowali pierwszą na świecie szczepionkę już w sierpniu, co ogłosił wówczas prezydent Władimir Putin. Nazywa się ona Sputnik V i rzekomo została podana nawet... jednej z córek rosyjskiego prezydenta.

Krytycy nowego preperatu z Rosji, głównie europejscy eksperci, twierdzą, że szczepionka może być nieskuteczna i być może nawet niebezpieczna, bowiem miała zostać niedostatecznie przetestowana.

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Polub stronę na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Polityka jakości portalu
W dobie licznych fake newsów i niesprawdzonych informacji, dokładamy wszelkich starań do prezentowania rzetelnych, najnowszych wiadomości oraz informacji z Polski i ze świata.

Wiadomości czerpiemy z oficjalnych oraz własnych źródeł. W przypadku korzystania z innych materiałów zewnętrznych wiadomości potwierdzamy w co najmniej kilku źródłach.

Z nami jesteście dobrze poinformowani! Redakcja ExtraFakty.pl
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2021
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności