Dziś jest środa, 27 stycznia
Imieniny Angeliki, Przybysława, Ilony

Jest decyzja prezydenta w sprawie uciążliwego obowiązku dla wszystkich Polaków. Zmiana lada dzień, można stracić duże pieniądze!

8.11.2020
5

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. obowiązkowego noszenia maseczek. Wiemy, jaka zmiana wkrótce nastąpi. Czy Polacy zaakceptują nowe prawo w tym zakresie? Mamy najnowsze informacje.Jeszcze rok temu widok osoby w maseczce na ulicy wzbudzał wśród niektórych zdziwienie. Tymczasem ze względu na pandemię koronawirusa, Polacy i mieszkańcy wszystkich państw świata przywykli do codzienności z maseczkami. Towarzyszą one nam w sklepach, urzędach oraz instytucjach publicznych, transporcie publicznym, na ulicach i w szeregu innych miejsc, gdzie występują mniejsze bądź większe skupiska ludzkie.

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez naukowców, prawidłowo założone na usta i nos maseczki znacząco zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem, a także innymi chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Od niedawna na ulicach Polski noszenie maseczek jest obowiązkowe dla wszystkich osób, podobnie jak miało to miejsce podczas pierwszej fali epidemii.

Maseczkę można ewentualnie zastąpić przyłbicą, co jest praktykowane dość często np. przez osoby noszące okulary. Rządowy nakaz od niedawna ma uregulowanie w ustawie, a nie w rozporządzeniu, co zdaniem niektórych prawników było niezgodne z prawem i mogło powodować bezkarność osób uchybiających temu obowiązkowi.

Dotychczas - według przepisów ustawy - za złamanie nakazu noszenia maseczki groziło 500 złotych kary, pod warunkiem że sprawy nie skierowano do sanepidu. Ta instytucja może bowiem zdecydować o karze nawet do 30 tysięcy złotych! W obecnej sytuacji prawnej, sprzedawca ma również prawo odmówić nam sprzedaży, jeżeli nie będziemy mieli prawidłowo założonej maseczki.

Tymczasem prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, przez co mandat nakładany przez policję lub straż miejską może wzrosnąć do kwoty nawet 1000 złotych. To z pewnością ważne informacje dla wielu osób, które do tej pory lekceważyły ten obowiązek. Ustawa czeka jeszcze na opublikowanie w Dzienniku Ustaw, a następnie wejdzie w życie jeden dzień po ogłoszeniu.

Z pewnością najnowsza nowelizacja przepisów to ważna informacja dla wszystkich Polaków. Przypomnijmy więc, kiedy i gdzie trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos w przestrzeni publicznej. Dotyczy to ulic, placów, cmentarzy, bulwarów, komunikacji publicznej, sklepów, galerii handlowych, punktów usługowych, targowisk, kin i teatrów, kościołów oraz innych placówek z obsługą masową ludności jak np. urzędy, poczty, przychodnie. Maseczek lub przyłbic nie ma obowiązku zakładać m.in. w parkach i lasach.

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (5)

zosia9.11.2020

maseczki utrudniają oddychanie to prawda ale covid jeszcze bardziej.spytaj tych co chorowali

Zgłoś
... 9.11.2020

Przez te noszenie maseczkę po jakimś czasie to my będziemy mieć problemy ale z płucami noszenie ich teraz nic nie daje bo zakażenia sa dalej więc po co to nosić

Zgłoś
ja9.11.2020

noszenie maseczkki na nosie nie kazdy tak robi a te przylbice to tez porazka to jest do niczego para scieka paruja nos usta prawie odkkkryte

Zgłoś
Kris8.11.2020

Bzdura maseczki nic nie daja to widać po ilości zakażonych .a noszenie ich non-stop spowoduje wiele uszkodzeń w organizmie

Zgłoś
smutne8.11.2020

Ale to prezydent. Ważne jest jedno: on jest prezydentem Kaczyńskiego, a nie Polaków

Zgłoś
Polub stronę na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Polityka jakości portalu
W dobie licznych fake newsów i niesprawdzonych informacji, dokładamy wszelkich starań do prezentowania rzetelnych, najnowszych wiadomości oraz informacji z Polski i ze świata.

Wiadomości czerpiemy z oficjalnych oraz własnych źródeł. W przypadku korzystania z innych materiałów zewnętrznych wiadomości potwierdzamy w co najmniej kilku źródłach.

Z nami jesteście dobrze poinformowani! Redakcja ExtraFakty.pl
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2021
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności