Dziś jest wtorek, 4 sierpnia
Imieniny Dominika, Protazego, Jana

Były policjant usłyszał wyrok za przemoc wobec niewinnych chłopaków! Kara jest śmieszna

25.06
0

Tylko papierowy wyrok, a nie karę więzienia za bicie niewinnych zatrzymanych w budynku policji usłyszał były funkcjonariusz Tomasz P. Sąd Okręgowy we Wrocławiu złagodził postanowienie Sądu Rejonowego w Oleśnicy.

Tomasz P. na ławie oskarżonych. Obok - wizualizacja podduszania za pomocą foliowego worka

Skandal w policji

W lutym 2015 roku doszło do ujawnienia skandali związanych z Komendą Powiatową Policji w Oleśnicy. Patryk P., nastoletni syn wówczas policjanta Tomasza P. z wydziału kryminalnego poskarżył się, że został pobity, przez co trafił do szpitala. Postępowanie w tej konkretnej sprawie zostało umorzone.

Mówiło się, że syn policjanta w rzeczywistości miał przewrócić się na rowerze. Patryk P. usłyszał wyrok skazujący składanie fałszywych zeznań i niesłuszne oskarżenie. Zanim prawda wyszła na jaw, policjanci do sprawy zatrzymali dwóch niewinnych mężczyzn. Potem skarżyli się na brutalne metody przesłuchań. W ich relacjach była mowa o zakładaniu worka foliowego na głowę w celu podduszania, biciu i kopaniu w krocze.

Wątek związany z udziałem innych funkcjonariuszy został umorzony z powodu braku dowodów. Dlatego akt oskarżenia został skierowany wyłącznie przeciwko Tomaszowi P. w zakresie "przekroczenia uprawnień" i stosowania "przemocy fizycznej". Oskarżony znalazł schronienie na policyjnej emeryturze.

Wyrok pierwszej instancji ws. wymuszania zeznań

Prokuratura i oskarżyciel posiłkowy poszkodowanych domagali się wymierzenia kary dwóch lat pozbawienia wolności, zakazu pracy w zawodach związanych z ochroną ludzi i zwrot kosztów oraz opłat.

W lipcu zeszłego roku zapadł wyrok. Tomasz P. został uznany winnym i miał trafić na rok do więzienia. Do tego powinien zapłacić ok. 3 tysiące złotych poszkodowanym, zwrócić ok. 1500 zł opłat i nie będzie mógł pracować w ochronie.

- Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich - przytaczała słowa filozofa Ferdynanda Nietzsche sędzia Dobromira Myszakowska.

- Oskarżony swoim zachowaniem dwukrotnie wyczerpał znamiona przestępstwa - oceniła i uznała, że Tomasz P. działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego.

Według sędzi, feralnego dnia oskarżony był "zaślepiony osobistą tragedią" i za wiarygodne uznała relacje o biciu zatrzymanych mężczyzn. - Na takie zachowania w XXI wieku nie ma i nie może być przyzwolenia - komentowała. Jedynie za okoliczności łagodzące uznała długoletnią i nienaganną służbę Tomasza P. w policji.

Sąd okręgowy złagodził wyrok

Obrona Tomasza P. złożyła apelację, co poskutkowało złagodzeniem wyroku, który jest już prawomocny. Oznacza to, że skazany były policjant nie trafi do więzienia.

- Wykonanie wymierzonej oskarżonemu kary łącznej 1 roku pozbawienia wolności zostało warunkowo zawieszone na okres próby 2 lat oraz oskarżony został zobowiązany do informowania Sądu o przebiegu okresu próby, w pozostałym zakresie wyrok utrzymany, tj. środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu związanego z ochroną ludzi na okres 2 lat - dowiadujemy się w biurze prasowym Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Nie ma jeszcze uzasadnienia takiej sentencji wyroku. Poznaliśmy za to nazwiska orzekających w tej sprawie sędziów. Byli to Ewa Mokrzysz, Stanisław Jabłoński i Jerzy Menzel.

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Zobacz!

1. Minister zdrowia zapowiedział nowe restrykcje! Posypią się mandaty

2. Senator zakażony koronawirusem. Polityk przekazuje szokujące informacje. Prawda przeraża!

3. Tragiczne doniesienia zza granicy. Nie żyje 12-letnia Polka, która poszła do McDonalda. Znane są szczegóły całej sprawy

4. Duża zmiana przy świadczeniach 500 plus? Pieniądze mogą nie trafić do kieszeni rodziców

5. Europoseł PiS ostro atakuje i nazywa prostakiem znanego aktora. O co poszło i co powiedziała?

6. 29 nie żyje, kilkadziesiąt osób jest rannych. To bilans ataku terrorystów na więzienie! Skazani uciekli

7. Co z powrotem uczniów do szkół? Jest nowy pomysł rządu. Znamy szczegóły

8. Nie uwierzycie, kogo wizerunek NBP chce umieścić na banknotach. Tego jeszcze nie było, chodzi o zmarłego polityka

9. Bardzo złe informacje na temat papieża-seniora Benedykta XVI. Wierni będą załamani

10. Były wicepremier o możliwej, ogromnej aferze. W głowie się nie mieści, co może stać się z terytorium Polski!

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2020
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności