Dziś jest wtorek, 19 stycznia
Imieniny Henryka, Mariusza, Erwina

Niepokojące wieści, to nie koronawirus! Tysiące przypadków w Polsce, pilne ostrzeżenie

12.01
0

Na tę chorobę cierpi coraz więcej osób. Nie mamy w tej sprawie dobrych informacji i nie chodzi tutaj o epidemię koronawirusa!UNICEF Polska skierował do ministra zdrowia apel o podjęcie natychmiastowych działań. Nie chodzi tutaj o pandemię koronawirusa!

- Szanowny Panie Ministrze, jeżeli nie podejmiemy w Polsce zdecydowanych działań, utrzymanie obecnego tempa spadku realizacji szczepień i zarazem wzrostu odsetka osób odmawiających szczepień, doprowadzi polskie społeczeństwo do utraty odporności populacyjnej na choroby uwzględnione w Programie Szczepień Ochronnych. Działania upowszechniające szczepienia w naszym kraju powinny obejmować przede wszystkim wsparcie rodziców w dostępie do informacji na temat szczepień oraz promocję kalendarza szczepień, poprzez m.in. kampanie społeczne, walkę z?dezinformacją w?mediach oraz obalanie najbardziej szkodliwych mitów dotyczących szczepień - czytamy w apelu UNICEF Polska.

Najnowsze sondaże wskazujące liczbę urodzonych i zaszczepionych dzieci w Polsce są miażdżące. Szczególnie niepokojąca jest statystyka dotycząca liczby zachorowań na odrę w naszym kraju. Od roku 2010 do 2018 liczba dzieci poddanych szczepieniom przeciwko odrze, śwince i różyczce spadła aż o 5 procent. Co gorsze ten trend spadkowy nadal trwa a rodzice świadomie rezygnują ze szczepień.

Na taki stan rzeczy ma przede wszystkim brak zaufania ze strony rodziców do szczepień ochronnych. Największą obawą są negatywne skutki uboczne szczepień, na temat których zostały rozpowszechnione w dużej mierze informacje nieprawdziwe.

Mało kto z osób unikających szczepień zdaje sobie sprawę z ryzyka jakie niosą choroby zakaźne na które szczepienia są powszechnie dostępne. W roku 2020 odnotowano 1492 przypadki zachorowania na odrę. A to właśnie dzięki programom ochronnym udało się w Polsce wyeliminować takie choroby jak polio czy ospę prawdziwą.

Trend na unikanie szczepień jest popularny nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Według danych statystycznych liczba zachorowań na odrę była najwyższa od 23 lat a osoby nią dotknięte to zatrważająca liczba - 869 770 dzieci z całego świata.

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Polub stronę na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Polityka jakości portalu
W dobie licznych fake newsów i niesprawdzonych informacji, dokładamy wszelkich starań do prezentowania rzetelnych, najnowszych wiadomości oraz informacji z Polski i ze świata.

Wiadomości czerpiemy z oficjalnych oraz własnych źródeł. W przypadku korzystania z innych materiałów zewnętrznych wiadomości potwierdzamy w co najmniej kilku źródłach.

Z nami jesteście dobrze poinformowani! Redakcja ExtraFakty.pl
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2021
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności