Dziś jest wtorek, 19 stycznia
Imieniny Henryka, Mariusza, Erwina

Premier nagle zabiera głos. Pilne wiadomości, jest decyzja i konkretny plan. Znamy szczegóły

13.01
2

Mateusz Morawiecki przed chwilą zabrał głos w sprawie szczepień na koronawirusa. Publikujemy pełny komunikat premiera.***

Szanowni Państwo! Za nami 10 miesięcy nierównej walki z pandemią, 10 miesięcy wyrzeczeń, 10 miesięcy niepewności, strachu o życie i zdrowie.

Wiemy, że koronawirus nie słabnie, a nowe mutacje sprawiają, że trzecia fala może być groźniejsza niż dwie poprzednie. Ale nareszcie nie jesteśmy całkiem bezbronni, nareszcie mamy skuteczny środek zaradczy - to szczepionka.

Od 15 stycznia rozpoczynamy zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Z każdą zaszczepioną osobą będziemy bliżsi powrotu do normalności.

Kolejność szczepień wypracowaliśmy razem z najlepszymi specjalistami, epidemiologami i wirusologami. Pierwszeństwo mają Ci, którzy są na pierwszej linii frontu walki z epidemią i osoby najbardziej zagrożone wirusem. Narodowy Program Szczepień podzieliliśmy na kilka etapów:

Etap 0
Ten etap już rozpoczęliśmy. Trwają szczepienia wśród:
- pracowników sektora ochrony zdrowia;
- pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej;
- personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych.

Etap 1
Zaszczepieni zostaną:
- seniorzy - osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych;
- pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu;
- nauczyciele;
- służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie.

Etap 2
Zaszczepione zostaną:
- osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Etap 3
Zaszczepieni zostaną:
- przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii;
- wszyscy dorośli obywatele, zgodnie z kolejnością od najstarszych.

Szczepienia są darmowe i w pełni dobrowolne dla każdego obywatela. Od tego, jak wielu z nas się zaszczepi, zależy bezpieczeństwo nas samych, naszych rodzin, naszych najbliższych. Im więcej osób zdecyduje się na skorzystanie ze szczepionki tym szybciej uporamy się z epidemią i wrócimy do życia, za którym tęsknimy.

Wiem doskonale, że część z nas jest pełna obaw związanych ze szczepieniami. To zrozumiałe - ostrożność w trosce o zdrowie jest najważniejsza. Ale za szczepionką przemawiają fakty. Pracowały nad nią zespoły najlepszych specjalistów na całym świecie, firmy, z których leków korzystamy powszechnie i którym ufamy. Dlatego nie musimy się obawiać.

Mogę Państwa zapewnić, że nasz rząd nie zlekceważy żadnej wątpliwości i na każdą będzie w pełni otwarcie odpowiadał. Przejrzystość procesu szczepienia jest najlepszą gwarancją jego bezpieczeństwa.

Szanowni Państwo! W walce z epidemią byliśmy razem - jako państwo i jako społeczeństwo. I tak samo - razem, możemy wyjść z epidemii. Narodowy Program Szczepień zadziała pod warunkiem, że jak najwięcej z nas skorzysta ze szczepionki.

Jedynym ograniczeniem tempa szczepień jest dziś tempo dostaw regulowane przez Unię Europejską i możliwości produkcyjne firm. Inne aspekty procesu szczepienia pozostają w naszych rękach. Dlatego jeszcze raz gorąco zachęcam do udziału w Narodowym Programie Szczepień. Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronach Kancelaria Premiera, Ministerstwo Zdrowia i rządowych instytucji.

Zachęcam, byśmy dzielili się tymi informacjami z bliskimi i sąsiadami. Zadbajmy nie tylko o własne szczepienie, ale również o to, żeby przekonać innych, jak ważna to sprawa. Ja sam i moja rodzina zaszczepimy się, gdy tylko nadejdzie nasza kolej.

Tak jak Państwo, nie mogę się doczekać powrotu normalności, wspólnych spacerów, spotkań ze znajomymi, przyjaciółmi, wyjść do kina, teatru czy na koncert. To wszystko znowu będzie możliwe dzięki szczepionce, dlatego dajmy sobie szansę na normalność, zaszczepmy się!

***

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (2)

racja 100%13.01

@belfegor, popieram w 100% to co napisałeś

Zgłoś
belfegor13.01

Facet, który zaganiał seniorów do lokali wyborczych kłamiąc, że wirus słabnie i nie trzeba się go już bać, dziś ma gębę pełną frazesów o ich dobru. Mam mdłości.

Zgłoś
Polub stronę na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Polityka jakości portalu
W dobie licznych fake newsów i niesprawdzonych informacji, dokładamy wszelkich starań do prezentowania rzetelnych, najnowszych wiadomości oraz informacji z Polski i ze świata.

Wiadomości czerpiemy z oficjalnych oraz własnych źródeł. W przypadku korzystania z innych materiałów zewnętrznych wiadomości potwierdzamy w co najmniej kilku źródłach.

Z nami jesteście dobrze poinformowani! Redakcja ExtraFakty.pl
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2021
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności