Dziś jest wtorek, 19 stycznia
Imieniny Henryka, Mariusza, Erwina

Biskupi i ogromne luksusy. Kolosalne zarobki, wszystko wyszło na jaw

14.01
1

Dziennikarze dotarli do szokujących kwot, jakie są w stanie zarobić biskupi. Polacy znowu będą zaskoczeni.Kościół rzymskokatolicki w Polsce zajmuje dość uprzywilejowaną pozycję wśród społeczeństwa. Niestety, co wielokrotnie ujawniano, w przypadku występowania afer, hierarchowie woleli tuszować takie sprawy niż je wyjaśniać i karać winnych. Nic więc dziwnego, że wierni, ci co prawdziwie są wyznawcami tej religii, są wściekli. Dodajmy do tego ciągłe wtrącenie się w politykę, wizerunek Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz o. Tadeusza Rydzyka czy byłego kardynała Henryka Gulbinowicza.

Dziennikarze OKO.press poruszyli temat pieniędzy, jakie zarabiają duchowni. Dotarli nawet do zarządzenia biskupa z diecezji łowicka w sprawie opłat, które nakładane są na podległych mu księży. Co więcej, otrzymuje pensję od 3 do 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Wyszło też na jaw, że parafie oddają co roku kurii nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co jest ustalane przez biskupa. Pojawiają się też koperty z kilkoma tysiącami złotych, która mają być do dyspozycji hierarchy. Jakby skandalu było mało, jeżeli dojdzie do opóźnień, proboszczowie muszą oddawać zaległe pieniądze z odsetkami. Inaczej szeregowy ksiądz musi liczyć się z gorszym traktowaniem przez przełożonym. Tak zwany podatek opłacany wyżej wynosi około 20 procent kwoty uzyskanej z kopert po kolędzie. Nie bez znaczenia jest fakt zobowiązania diecezji do opłacania specjalnej, dodatkowej emerytury dla biskupa w wysokości nawet 10 tys. złotych miesięcznie!

Skąd Kościół otrzymuje pieniądze? Płacą je wierni, kładąc na tacę i w różny inny sposób. W efekcie najważniejsi tzw. dostojnicy opływają w istnych luksusach, o których wielu Polaków może tylko marzyć. I ta grupa zawodowa nie musi ewidencjonować przyjmowanych kwot, ani płacić podatków. W wielu przypadkach to państwo jeszcze daje im nasze pieniądze.

Mieczysław Kowalski

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (1)

elaem15.01

Gdyby Jezus zszedł na ziemię i rzekł ,porzućcie wszystkie dobra swoje i pójdżcie ze mną , polski kler znów by go ukrzyżował

Zgłoś
Polub stronę na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Polityka jakości portalu
W dobie licznych fake newsów i niesprawdzonych informacji, dokładamy wszelkich starań do prezentowania rzetelnych, najnowszych wiadomości oraz informacji z Polski i ze świata.

Wiadomości czerpiemy z oficjalnych oraz własnych źródeł. W przypadku korzystania z innych materiałów zewnętrznych wiadomości potwierdzamy w co najmniej kilku źródłach.

Z nami jesteście dobrze poinformowani! Redakcja ExtraFakty.pl
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2021
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności