Dziś jest sobota, 27 lutego
Imieniny Gabriela, Anastazji, Honoryny

Każdy Polak zapłaci duże pieniądze, to jest skandal! Prezydent obiecywał, ale nici z tego

22.02
0

Prezydent Polski Andrzej Duda obiecywał ochronę Polaków przez tzw. opłatą reprograficzną. Co z jego obietnicą i jak do tego mają się plany rządu? Właśnie ujawniono nowe informacje w tej sprawie.Polski rząd co chwile wprowadza nowe podatki i opłaty, który władza dla uśpienia czujności obywateli nie nazywa podatkami, ale jednak płacą je wszyscy i tak samo obciążają nasze kieszenie, jak podatki. Z miesiąca na miesiąc mnożą się pomysły na kolejne sposoby uszczknięcia pieniędzy z naszych portfeli. Jeden z nich to tzw. opłata reprograficzna, która miałaby objąć smartfony, tablety, laptopy oraz telewizory smart.

Przed taką daniną ostrzegaliśmy na łamach portalu ExtraFakty.pl już w czerwcu ubiegłego roku. Według planów około miliarda złotych rocznie miałoby trafić do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi po wprowadzeniu nowej daniny, tzw. opłaty reprograficznej obejmującej smartfony, tablety czy laptopy. Prezes Federacji Konsumentów podkreśla, że wprost przełoży się to na wyższe ceny sprzętów elektronicznych.

- W przypadku laptopa, który kosztuje 2,5 tys. zł, danina w wysokości 6 proc. przełoży się na wzrost rzędu 150 zł. To znaczy, że te towary staną się dla pewnych grup trudniej dostępna - mówią przedstawiciele Federacji Konsumentów.

Już wcześniej prezydent Andrzej Duda obiecał obywatelom, że nie podpisze ustawy wprowadzającej opłatę. Czy głowa państwa dotrzyma słowa? Andrzej Duda już nie raz pokazywał, że za nic ma obietnice wobec obywateli, a czy tym razem będzie to wyglądać tak samo? Póki co media informują jedynie o usilnych próbach przekonania prezydenta do akceptacji nowej opłaty.

Rząd ani o krok nie planuje wycofać się z zamierzeń wprowadzenia nowej opłaty. - Oczekujemy na wpisanie projektu ws. zmian w naliczaniu opłaty reprograficznej do wykazu prac legislacyjnych rządu; wysokość opłaty będzie jeszcze przedmiotem konsultacji - mówi w rozmowie z "Do Rzeczy" wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Polub stronę na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Polityka jakości portalu
W dobie licznych fake newsów i niesprawdzonych informacji, dokładamy wszelkich starań do prezentowania rzetelnych, najnowszych wiadomości oraz informacji z Polski i ze świata.

Wiadomości czerpiemy z oficjalnych oraz własnych źródeł. W przypadku korzystania z innych materiałów zewnętrznych wiadomości potwierdzamy w co najmniej kilku źródłach.

Z nami jesteście dobrze poinformowani! Redakcja ExtraFakty.pl
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2021
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności