Dziś jest środa, 14 kwietnia
Imieniny Bereniki, Waleriana, Jadwigi

Fatalne wieści dla wszystkich Polaków! Zapłacimy krocie, przerażające informacje

31.03
0

Trzymajmy się za kieszenie! Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Jest drogo i będzie jeszcze drożej!Jutro Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępne dane o inflacji za marzec. Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska prognozują, że roczny wzrost cen wyniesie 2,9 proc., wobec 2,4 proc. w lutym.

- Do zwiększenia inflacji przyczynił się? znaczący wzrost dynamiki cen paliw, na który złożyły się? efekty niskiej bazy sprzed roku, wzrost cen ropy na światowym rynku oraz osłabienie złotego. Pozostałe składowe inflacji (dynamiki cen nośników energii, żywności oraz inflacja bazowa) nie uległy znaczącym zmianom pomiędzy lutym i marcem - oceniają ekonomiści CA.

Ekonomiści CA zrewidowali także średnioroczne prognozy inflacji na lata 2021 i 2022 do odpowiednio 3,3 proc. i 2,4 proc.

- Głównym czynnikiem uzasadniającym rewizję naszego scenariusza jest kształtowanie się - wyżej od oczekiwań - cen ropy na światowym rynku. W połączeniu ze słabym kursem złotego oddziałują one w kierunku podniesienia ścieżki dynamiki cen paliw - tłumaczą i podkreślają, że w maju inflacja przejściowo przekroczyć może poziom 4 proc. To jednak nie wszystkie czynniki.

- Obecnie oczekujemy, że dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych zwiększy się w 2021 r. do 1,8 proc. rok do roku wobec 4,8 proc. w 2020 r. (1,0 proc. przed rewizją), a w 2022 r. wzrośnie ona do 2,4 proc. (2,6 proc. przed rewizją) - dodają.

Do wzrostu cen żywności przyczynia się przede wszystkim zła sytuacja agrometeorologiczna na świecie i oczywiście sytuacja pandemiczna.

I to właśnie pandemia przyczynia się do wzrostu cen żywności i innych usług. Musimy mierzyć się również ze znacznym wzrostem kosztów w takich sektorach jak chociażby budownictwo.

- To uderza głównie w usługi, mniej w przemysł czy budownictwo. Duża część branż usługowych i handlu jest cały czas na huśtawce "można działać - nie można działać". Koszty stałe albo trudne do dopasowania są ponoszone, a ilość towaru lub usług sprzedanych jest mniejsza. Te wahania są coraz częściej uwzględniane. Ceny mogą iść w górę - podkreśla Soroczyński.

We wzroście cen cały czas odczuwalny jest wkład tzw. cen administracyjnych, regulowanych przez państwo.

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Polub stronę na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Polityka jakości portalu
W dobie licznych fake newsów i niesprawdzonych informacji, dokładamy wszelkich starań do prezentowania rzetelnych, najnowszych wiadomości oraz informacji z Polski i ze świata.

Wiadomości czerpiemy z oficjalnych oraz własnych źródeł. W przypadku korzystania z innych materiałów zewnętrznych wiadomości potwierdzamy w co najmniej kilku źródłach.

Z nami jesteście dobrze poinformowani! Redakcja ExtraFakty.pl
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2021
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności