Dziś jest środa, 14 kwietnia
Imieniny Bereniki, Waleriana, Jadwigi

Ogromne zmiany dla wszystkich Polaków. Co planuje rząd? Znamy szczegóły!

2.04
0

Już wkrótce mogą pojawić się zmiany w kodeksie pracy. Chodzi o urlopy dla pracowników na terytorium Polski.Trwają konsultacje nad wprowadzeniem zmian w kodeksie pracy. Jeśli przejdą one pomyślnie, każdy zatrudniony miałby odtąd do wykorzystania 31 dni urlopu. Jest to propozycja zgłoszona przez związki zawodowe zapowiadana już od dłuższego czasu.

Nad projektem pracuje obecnie Rada Dialogu Społecznego, czyli przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związków zawodowych. - Jako pracodawcy rozumiemy zasadność pomysłu, który wypłynął od strony związkowej, by zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników, ale musimy myśleć też o jego kosztach - powiedziała cytowana przez "Business Insider Polska" prof. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka ds. prawa pracy Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Pracodawcy nie mówią stanowczo ?nie?. Jednak chcą do rozmów powrócić w momencie, gdy gospodarka podniesie się po pandemii COVID-19. W związku z tym, pojawiła się propozycja jakoby dłuższy urlop miał przysługiwać osobom, których staż pracy wynosi co najmniej 30 lat.

Najlepiej przyjęta została pierwsza z opcji, czyli przyznanie prawa do 26 dni urlopu bez względu na staż pracy. Warto przypomnieć, że obecnie na 26 wolnych dni trzeba sobie zapracować dziesięcioma latami stażu.

Związkowcy podkreślają, że najbardziej efektywni pracownicy w Europie pracują dużo mniej. Według danych Eurostatu Szwajcarzy pracują 34 godziny i 42 minuty tygodniowo, Norwegowie ? 33 godziny i 54 minut, Duńczycy ? 33 godziny i 36 minut, a Holendrzy ? około 30 godzin i 6 minut. W Polsce pracuje się średnio 40 godzin i 6 minut, a więc znacznie więcej.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaproponowało wprowadzenie nawet 35 dni urlopowych. Pomysł ten pojawił się już w ubiegłym roku. Według tego projektu każdemu pracownikowi miałyby przysługiwać przynajmniej dwie wolne niedziele w tygodniu. Z kolei osoby po 50. roku życia mogłyby wykonywać prace w formie nadgodzin w godzinach nocnych wyłącznie za ich wyraźnym przyzwoleniem. Jednak ten pomysł nie przeszedł przez głosowanie.

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Polub stronę na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Polityka jakości portalu
W dobie licznych fake newsów i niesprawdzonych informacji, dokładamy wszelkich starań do prezentowania rzetelnych, najnowszych wiadomości oraz informacji z Polski i ze świata.

Wiadomości czerpiemy z oficjalnych oraz własnych źródeł. W przypadku korzystania z innych materiałów zewnętrznych wiadomości potwierdzamy w co najmniej kilku źródłach.

Z nami jesteście dobrze poinformowani! Redakcja ExtraFakty.pl
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2021
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności