Dziś jest piątek, 7 maja
Imieniny Gustawy, Ludmiły, Sawy

Ujawniono szokujące informacje. Polacy zapłacą krocie. To zrobił rząd Morawieckiego!

27.04
0

Polski rząd zadłuża się z roku na rok na niespotykaną dotąd skalę. Podano właśnie nowe dane.W latach 2020-21 zadłużenie Polski zwiększyło i zwiększy się o 433 mld zł, czyli mniej więcej o 11 tys. zł w przeliczeniu na jednego Polaka. Z prognozy Ministerstwa Finansów wynika, że na koniec tego roku dług publiczny wyniesie prawie 1,5 biliona złotych!.

- Na walkę ze skutkami pandemii i zamknięcia gospodarki potrzebne były dodatkowe środki, które państwo musiało pożyczyć. W 2020 roku zadłużenie Polski wzrosło o 290 mld zł. Natomiast w 2021 roku wzrośnie o 143 mld zł - wynika z prognozy, jaką minister finansów przesłał w ubiegłym tygodniu do Brukseli. W ciągu dwóch lat dług zwiększy się zatem o 433 mld zł.

To gigantyczna kwota, którą trudno sobie nawet wyobrazić. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski - bez wyjątku, od dzieci do najstarszych - to około 39 tys. złotych. Aż około 11 tys. z tej kwoty to dług, który powstał (lub powstanie) w latach 2020-21.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że dług zaczął rosnąć w zastraszającym tempie. Prognozowany wzrost o 433 mld zł w latach 2020-21 odpowiada w przybliżeniu przyrostowi długu w ciągu wcześniejszych 11 lat (czyli w latach 2009-2019).

Według prognozy Ministerstwa Finansów przesłanej do Brukseli, deficyt w tym roku wyniesie 170 mld zł, czyli również 7 proc. PKB. Oznacza to, że będzie o 30 mld zł większy niż zakładano w ustawie budżetowej. Zatem dwuletni deficyt (suma z lat 2020 i 2021) wyniesie 332 mld zł.

Ekonomiści zwracają uwagę, że możemy mówić o budżecie dwuletnim. Dług publiczny wzrósł bowiem znacznie bardziej niż wynika to tylko ze wzrostu deficytu. W 2020 roku zadłużyliśmy się już "z górką" na potrzeby 2021 roku. Sytuację finansów publicznych przyjdzie nam więc oceniać łącznie za dwa lata.

- Zgodnie ze wstępnymi danymi otrzymanymi na potrzeby notyfikacji, wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych nakierowane na powstrzymanie skutków stanu epidemii COVID-19 i walkę z tymi skutkami oraz na wsparcie dotkniętych nimi podmiotów wyniosły 103,2 mld - czytamy w raporcie GUS-u.

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Polub stronę na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Polityka jakości portalu
W dobie licznych fake newsów i niesprawdzonych informacji, dokładamy wszelkich starań do prezentowania rzetelnych, najnowszych wiadomości oraz informacji z Polski i ze świata.

Wiadomości czerpiemy z oficjalnych oraz własnych źródeł. W przypadku korzystania z innych materiałów zewnętrznych wiadomości potwierdzamy w co najmniej kilku źródłach.

Z nami jesteście dobrze poinformowani! Redakcja ExtraFakty.pl
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2021
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności