Dziś jest piątek, 7 maja
Imieniny Gustawy, Ludmiły, Sawy

Dwie osoby nie żyją. Nie ma wątpliwości, to była zasadzka!

28.04
0

Europejscy dziennikarze wpadli w zasadzkę w jednym z afrykańskich państw. Niestety, obaj ponieśli śmierć na miejscu.W Burkina Faso w zachodniej Afryce, patrol wojska w którym znajdowało się dwóch hiszpańskich dziennikarzy wpadł w zasadzkę. Kręcili oni film dokumentalny o walce z kłusownictwem. Grupa liczyła 40 osób. Do zasadzki przyznali się dżihadyści.

- Dziennikarze należeli do 40-osobowej grupy, która wpadła w poniedziałek w zasadzkę w rezerwacie przyrody w południowej Burkina Faso w pobliżu granicy z Beninem - powiedziała hiszpańska minister spraw zagranicznych Arancha González Laya.

Los pozostałych osób jest niejasny. Christophe Deloire, sekretarz generalny organizacji "Reporterzy bez Granic", powiedział, że zginął także trzeci dziennikarz. W zaatakowanym konwoju znajdował się również obywatel Irlandii. - Trzech żołnierzy Burkinabé ochraniających grupę zostało rannych, a czwarty został uprowadzony - podały władze Burkina Faso w oświadczeniu.

43-letni Beriain donosił m.in. z Afganistanu, Konga, Iraku i Libii. Wyreżyserował także dokument o katastrofie nuklearnej w Fukushimie w Japonii. 47-letni Fraile również opisał kilka konfliktów i został ranny w 2012 roku podczas relacjonowania wojny w Syrii. Film, nad którym pracowali w Burkina Faso, miał być wyemitowany w Movistar, hiszpańskim kanale telewizyjnym.

Ugrupowania zbrojne od kilku lat terroryzują tereny Afryki Zachodniej. Według doniesień instytucji badawczej Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, miniony rok zebrał największe żniwo pod względem liczby ofiar na skutek ataku islamistów w tutejszym regionie.

W Burkina Faso przemoc wywołała szybko narastający kryzys związany z przesiedleniami. Od 2019 r. według organizacji ONZ ds. humanitarnych ponad milion ludzi ucieka ze swoich domów. Trzy miliony ludzi potrzebuje z kolei pomocy humanitarnej w tym 20-milionowym kraju.

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Polub stronę na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Polityka jakości portalu
W dobie licznych fake newsów i niesprawdzonych informacji, dokładamy wszelkich starań do prezentowania rzetelnych, najnowszych wiadomości oraz informacji z Polski i ze świata.

Wiadomości czerpiemy z oficjalnych oraz własnych źródeł. W przypadku korzystania z innych materiałów zewnętrznych wiadomości potwierdzamy w co najmniej kilku źródłach.

Z nami jesteście dobrze poinformowani! Redakcja ExtraFakty.pl
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2021
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności