Dziś jest wtorek, 4 sierpnia
Imieniny Dominika, Protazego, Jana

Zmarł aktor znany z hitów na antenie TVP, TVN i Polsatu. Tragiczną informację przekazała jego żona

26.07
0

W wieku 84 lat zmarł znany aktor, którego mogliśmy oglądać na antenie także polskich stacji telewizyjnych.John Saxon to amerykański znany aktor, grał między innymi w produkcjach takich jak "Koszmar z ulicy Wiązów", "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas" oraz "Wejście smoka". Jego produkcje były wyświetlane także przez polskie stacje - TVP, TVN i Polsat.

Niedawno jego żona w rozmowie z "Hollywood Reporter" poinformowała, że artysta zmarł 25 lipca. Miał 84 lata. Przyczyny śmierci jednak nie podano.

* * *

Wikipedia o aktorze

Wczesne lata

Pochodzi z rodziny włosko-amerykańskiej[5]. Urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku jako syn Anny (z domu Protettore)[6] i Antonia Orrico[7], robotnika portowego. Studiował w brooklińskiej New Utrecht High School, którą ukończył w 1953 roku. Równocześnie uczęszczał do Actor’s Studio na zajęcia aktorskie Stelli Adler[8]. Jednocześnie imał się różnych zajęć, aby podreperować swój budżet, m.in. był modelem. Jego zdjęcia zwróciły uwagę „łowcy talentów” Henry Wilsona, który zaproponował go wytwórni Universal[9].

Kariera

W wieku 16 lat przybył do Hollywood i zmienił nazwisko na John Saxon. Zadebiutował w roku 1955 w młodzieżowym filmie Na swobodzie (Running Wild). Rok później (1956) rola gracza baseballowego w filmie Moment nieuwagi (The Unguarded Moment) przyniosła mu sławę i uznanie. Przez kolejne kilka lat występował w całej serii lekkich filmów przeznaczonych dla młodego widza, w których partnerowały mu popularne ówcześnie gwiazdki: Sandra Dee, Luana Patten czy Debbie Reynolds. Jeden z nich trafił także na polskie ekrany – Mr. Hobbs na urlopie (Mr. Hobbs Takes a Vacation) z 1962 roku. W tym samym roku zagrał swoją pierwszą rolę dramatyczną w filmie wojennym War Hunt u boku Roberta Redforda.

Pod koniec lat 60., skuszony przez włoską wytwórnię Cinecittà zaczął grywać w intratnych aczkolwiek mało ambitnych filmach klasy „B”. Były to głównie horrory i spaghetti westerny. Doprowadziły one do marginalizacji aktora na głównym rynku amerykańskim. Zmieniło się to po wejściu na ekrany kultowego dziś Wejścia smoka, gdzie aktor wystąpił u boku Bruce’a Lee, u którego przedtem brał lekcje sztuk walki. Dużą popularność zyskał w kasowym hicie Koszmar z ulicy Wiązów. Nie zaniedbywał również szklanego ekranu. Można go było oglądać w tak znanych serialach jak Kung-fu, Dynastia, Doktor Kildare czy CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas.

* * *

rd

Udostępnij ten artykuł na FacebookuPrzejdź do strony głównej i zobacz więcej artykułów

Zobacz!

1. Minister zdrowia zapowiedział nowe restrykcje! Posypią się mandaty

2. Senator zakażony koronawirusem. Polityk przekazuje szokujące informacje. Prawda przeraża!

3. Tragiczne doniesienia zza granicy. Nie żyje 12-letnia Polka, która poszła do McDonalda. Znane są szczegóły całej sprawy

4. Duża zmiana przy świadczeniach 500 plus? Pieniądze mogą nie trafić do kieszeni rodziców

5. Europoseł PiS ostro atakuje i nazywa prostakiem znanego aktora. O co poszło i co powiedziała?

6. 29 nie żyje, kilkadziesiąt osób jest rannych. To bilans ataku terrorystów na więzienie! Skazani uciekli

7. Co z powrotem uczniów do szkół? Jest nowy pomysł rządu. Znamy szczegóły

8. Nie uwierzycie, kogo wizerunek NBP chce umieścić na banknotach. Tego jeszcze nie było, chodzi o zmarłego polityka

9. Bardzo złe informacje na temat papieża-seniora Benedykta XVI. Wierni będą załamani

10. Były wicepremier o możliwej, ogromnej aferze. W głowie się nie mieści, co może stać się z terytorium Polski!

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
ExtraFakty.pl © 2020
Kontakt / O nas / Regulamin / Polityka prywatności